احتمال یکی شدن وام مسکن و ازدواج

نشست خبری سیدحمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان با اصحاب رسانه امروز و به میزبانی ساختمان شماره یک وزارتخانه برگزار شد.

وی در این نشست با بیان اینکه در سایه بودن جوانان یک چالش بود، گفت: شورای عالی جوانان حدود ۹ سال تشکیل نشده بود و آقای رییسی وقت گذاشتند و جلسه تشکیل و دبیرخانه این شورا در نهاد برپا شد. معاونت بخش جوانان وزارت در حال حاضر دبیر شورای عالی جوانان شده است. شش ماه زمان برد این اتفاقات. وزارت ورزش متولی ساخت مسکن نیست اما می تواند در این زمینه کمک کننده باشد.‌

وی افزود: بالاترین تعداد برگزاری ستاد جوانان استان فارس است. الان شرکت توسعه ما نه تنها منفی نیست بلکه به سودآوری هم رسیده و فعالیت مثبتی دارد. پیمانکارهای شرکت از بلاتکلیفی خارج شدند. ۶ هزار پروژه نیمه تمام داشتیم الان رسیده به ۵ هزار پروژه و ۷ ماه اول ۶۰۰ پروژه را به بهره برداری رساندیم.

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: در جوانان از ۳۵۰۰ سمنی که داشتیم که بیشتر فعال هم نبودند در یک سال ۵۰۰ سمن را اضافه کردیم. طبق این آمار ۱۳ درصد افزایش صدور مجوز داشتیم نسبت به سالهای قبل، آخرین آمار ما سمن های فعال ما که رصد می شوند ۴۰۳۳ سمن داریم.

وی افزود: یکی از برنامه ما توسعه خانه جوانان بود، ۱۰۹ خانه جوان فعال و ۷۰ تا در حال ساخت داریم. ۲۸ استان ما پروژه خود را به بهره برداری رساندند. در بحث اوقات فراغت و اشتغال پذیری جوانان اقدامات خوبی داشتیم.

سجادی تصریح کرد: اشتغال پذیری جوانان برای ما اهمیت دارد و در این زمینه آموزش مهارت را در برنامه داشتیم. بحث کارآفرینی را داشتیم که از طریق صندوق امید وام هایی را پرداخت کردیم. در حوزه ازدواج مناسبت هایی مختلفی را سپری و کارگاه برگزار کردیم که همه به صورت رایگان بوده است.

وزیر ورزش و جوانان در پاسخ به سوال خبرنگار برنا درباره وام مسکن و ازدواج به عنوان دغدغه اصلی جوانان و اقدامات این وزارتخانه گفت: در حوزه ازدواج جوانان یکی از اقدامات خوب برگزاری کارگاه‌های مربوط به ازدواج در سرتاسر کشور بود که از طریق ادارات کل ورزش و جوانان در استان‌ها برنامه‌ریزی شده و در حال انجام است. ۷۷۳۶ کارگاه آموزشی در ۴۱۴ شهرستان به صورت رایگان برگزار کردیم و ۱۷۳۹۵۴ نفر در آن‌ها شرکت کردند. رویدادهای زیادی هم با موضوع ازدواج آسان برگزار شده است.

وی در ادامه عنوان کرد: در قوانین کشور یک قانون خوب به نام جوانی جمعیت داریم که باید تلاش ویژه‌ای برایشان صورت گیرد. ما رویدادهایی ملی داشتیم که یک مورد نام هم‌آهنگ نام داشت. در مشهد در این رویداد ۴۰۰ نفر از کنش‌گران حوزه ازدواج حضور داشتند که با هدف هم‌افزایی و رفع مشکلات حوزه خانواده رویداد برگزار شد.

سجادی گفت: ۴۳۰ مرکز داریم که این مراکز رایگان کار می‌کنند. درباره وام ازدواج ماهی یک بار از بانک مرکزی استعلام می‌گیرم. برای آقایان زیر ۲۵ و بانوان زیر ۲۳ سال هر نفر ۱۵۰ میلیون تومان وام داریم که برای خانواده‌های ایثارگان ۲ برابر می‌شود. برای سنین دیگر هم ۱۲۰ میلیون تومان است. این به نوعی همان تشویق و توجه است که مد نظر داریم. از امسال تا آخر مرداد ۳۸۵ هزار وام ازدواج اهدا شده است.

وزیر ورزش و جوانان درباره مشکل مسکن جوانان ادامه داد: وزارت ورزش متولی بحث مسکن نیست اما باید این مطالبه را داشتیم. ما در شورای عالی جوان معاون آقای قاسمی گزارش خوبی از مسکن جوانان دادند و قرار شد به فوریت پیگیری شود. گزارشی به آقای رئیسی درباره مشکلات این وام رسیده بود. مشکلاتی چون ضامن. آقای رئیسی دستور دادند مهلت ۱۵ روزه از زمان تکمیل شدن پرونده تا پرداخت وام وجود داشته باشد و شکل تغییر پیدا کند. به هر حال بانک‌ها هم در تامین منابع خود مشکلاتی دارند.

سجادی در پایان گفت: در آینده وام مسکن و ازدواج ممکن است طبق پیشنهادهایی شنیده شده یکی شوند تا خود همان مسکن را بتوانیم به عنوان ضمانت ازدواج حساب کنیم. همه این مسائل باید فکر شده باشد.

منبع: برنا

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.