سالمندان «مجهول الهویه»؛ معضل بهزیستی

رئیس انجمن سالمندان ایران با بیان اینکه سالمندان مجهول الهویه یکی از معضلات بهزیستی است، گفت: در کشور ۱۵ هزار سالمند در مرکز نگهداری شبانه نگهداری می‌شوند که از مجموع آنها ۱۰ تا ۲۰ درصد مجهول الهویه هستند.

 احمد دلبری با بیان اینکه مشکلات سالمندان ۵ تا ۶ برابر مشکلات جوانان است و حاکمیت در کنار توجه به  جوانی جمعیت باید به این موضوع هم توجه کند، اظهار کرد: سالمندی نیاز به زیرساخت‌ها و آمادگی دارد و با توجه به زنانه شدن جمعیت سالمندی و نیز آسیب‌پذیر بودن زنان، ضرورت توجه به این مهم وجود دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۸۰ درصد سالمندان بیمه تکمیلی ندارند و بر اساس تحقیقات ۷۱ درصد زنان سالمند تنها، منبع درآمدی ندارند و سازمان‌های حمایتی باید در مورد این موضوع تدبیری بیاندیشند.

دلبری بااشاره به لزوم حمایت‌های بیمه‌ای از سالمندان، گفت: متولیان امر باید به این موضوع در برنامه ها و قوانین بالادستی توجه بیشتری کنند چرا که بر اساس برنامه‌های سوم، چهارم و پنجم توسعه، در هر برنامه می‌بایست ۲۵ درصد سالمندان واجد شرایط تحت حمایت قرار گیرند.

رئیس انجمن سالمندان ایران که در برنامه‌ای رادیویی صحبت می‌کرد، با تاکید بر افزایش جمعیت سالمندان عنوان کرد: در ۱۰ تا ۱۵ سال آینده خانواده و فرزندی برای مراقبت از سالمندان نخواهیم داشت و متاسفانه ساختار مورد نیاز این درصد از جمعیت سالمندان در سازمان‌ها وجود ندارد و به عنوان مثال متخصص حوزه سالمندی و بیمارستان سالمندان در کشور وجود ندارد.

وی رها شدگی سالمندان را دیده‌ای “زشت” عنوان کرد و افزود: متاسفانه برخی خانواده‌ها سالمندان خود را کنار خیابان رها می‌کنند که این رها شدگی در حقیقت آزار سالمندان و سوء رفتار سالمندی است.

دلبری در خاتمه این را هم گفت که موضوع سالخوردگی جمعیت در ایران به عنوان پدیده‌ای نوظهور رنگ و بوی تازه دارد و علیرغم به صدا درآمدن زنگ خطر سالمندی هنوز برخی مسئولین متوجه این مساله نشده‌اند.

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.