مقصر حوادث دامشهر قم کیست؟

کشته شدن 2کودک توسط سگ های ولگرد

هفته گذشته با دو خبر ناگوار سپری شد و دو خانواده ساکن در دامشهر قم داغدار فرزندانشان شدند. علت هر دو حادثه اما حمله سگ های ولگرد معرفی شد.

روز چهارشنبه کودک 4 ساله‌ ای که در منطقه دامشهر از ناحیه گردن مورد حمله چند قلاده سگ ولگرد قرار گرفته بود، به‌ دلیل جراحات بیش از حد جان خود را از دست داد. دو روز بعد، درست در همان شهرک، کودکی 6 ساله در اثر حمله سگ و پیش از رسیدن تکنسین‌های اورژانس به صحنه حادثه درگذشت.

نبرد نابرابر کودکی بی پناه با سگ های گرسنه انقدر جانکاه بود که تیتر یک خبرگزاری های شود و  چند روزی همه را متأثر کند. اما معلوم نیست این آخرین باری باشد که این اتفاق در این شهرک و یا دیگر اماکن تکرار شود و باید مسئله را بصورت ریشه ای حل کرد.

با توجه به مسئولیت شهرداری ها در جمع آوری سگ های ولگرد با شهرداری قم ارتباط گرفتیم. مسئولین شهرداری قم با بیان اینکه دامشهر قم، خارج از قم احداث شده است گفتند این شهرک اساسا ذیل شهرداری قم تعریف نمیشود و مسئولیت جمع آوری سگ ها با شهرداری قم نیست. باید مسئله را از شرکت شهرک های صنعتی قم جویا شویم.

روابط عمومی شرکت شهرک های صنعتی نیز با سلب مسئولیت این اتفاق از خود گفت: دامشهر به ما هیچ ارتباطی ندارد! دامشهر زیرمجموعه جهاد کشاورزی است و شما برای پیگیری باید با فرمانداری و یا جهاد کشاورزی ارتباط بگیرید.

صحبت با مدیر کل روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی قم نیز بی فایده بود. مهندس نیازی در گفتگو با خبرنگار جنس اول گفت:  چون دامشهر دام دارد همه فکر میکنند متولی اش ما هستیم! در حالی که آنجا یک واحد شهری است که زیر نظر فرمانداری است.

نیازی با پذیرش مسئولیت بخشی از واحدهای تولیدی دامشهر گفت: سگ های گله و سگ هایی که در واحد دامداری هستند به نوعی زیر نظر دامپزشکی قرار میگیرند ولی سگ های ولگرد آن منطقه به ما ربطی ندارند و فرمانداری و مدیر شهرک باید پاسخگو باشند.

فرمانداری قم اما روز جمعه اظهار نظر کرده بود. عباس ذاکریان روز جمعه در گفتگوی با ایرنا وظیفه مدیریت سگ های ولگرد واحدهای دامپروری را متوجه مالکان انها دانسته بود. عباس ذاکریان تأکید کرده بود که ضعف در مدیریت سگ‌های ولگرد به بهانه کمبود و یا نبودن بودجه وجه پذیرفتنی نیست و نمی توان از کنار امنیت و آرامش روانی مردم بخاطر برخی توجیه‌های دستگاهی عبور کرد.

ظاهرا همه راهها به مدیریت شهرک دامشهر ختم میشد. پیدا کردن راه ارتباطی با مهندس رعیت پور، مدیر شهرک دامشهر مقصدی بود که باید پاسخ سوالاتمان را آنجا پیدا میکردیم. این بار البته خبری از سلب مسئولیت نبود.

مهندس رعیت پور در گفتگو با خبرنگار جنس اول گفت مجتمع دامشهر با هدف دور کردن دام از جمعیت انسانی انجام شد و اساسا زندگی خانواده ها در شهرک دامشهر ممنوع است! اما با توجه به مشکل اشتغال  و البته شرایط مساعدی مثل آب و برق و گاز و تلفن، کارگرها ترجیح میدهند با خانواده شان آنجا زندگی کنند.

مدیر شهرک دامشهر ضمن پذیرش مسئولیت نظارت بر سگ های ولگرد شهرک دامشهر اذعان کرد نه اینکه ما وظیفه سگ گیری داشته باشیم ولی خب دستور مقامات بالاست که باید این کار را بکنیم. ما یک بخش خصوصی هستیم زیر نظر جهاد که وظیفه مان را به نحو احسنت انجام دادیم؛ قراردادهایی با پیمانکار داریم و کار زنده گیری سگ ها و تحویل آنها به پسماند بصورت مرتب انجام میشود.

ولی خب متأسفانه برخی از دامدارها، در کنار دام به پرورش سگ نیز مشغولند. رها شدن توله سگ های آنها و فضای بزرگ دامشهر و البته هزینه بر بودن زنده گیری باعث میشود نتوانیم کار را به انتها برسانیم و این مسائل پیش بیاید.

رعیت پور با ذکر اینکه از یک شرکت خدماتی این برنمی‌آید که بتواند یک معضل اجتماعی را در یک جامعه هدف حل کند از حامیان حیوانات و دیگر سازمانها خواست که در موضوع جمع آوری و نگهداری سگ ها به کمک آنها بیایند. مدیر شهرک دامشهر در این خصوص گفت: دادن مسئولیت جمع آوری و نگهداری سگ ها با امر و نهی نمیشود؛ ما همین الآن اعلام میکنیم ما توانایی این وسعت کار را نداریم و کمک میخواهیم، هم از حامیان حیوانات هم مسئولین.

رعیت پور در خصوص حادثه اخیر گفت برخی شاهدان عینی میگویند که حادثه توسط سگ ولگرد نبوده و سگ متعلق به یکی از قلعه داران است که برای شکار آموزش دیده بوده است.

او در پایان ابراز امیدواری کرد و گفت: دیروز تصمیمات خوبی گرفته شد که همه سگ های قلعه باید شناسنامه دار شوند؛ اگر نتیجه تحقیقات بیاید یا ما مقصریم یا قلعه دار و بالاخره اتفاقی است که افتاده و باید از این به بعد را جلوگیری کنیم.

وی از خانواده ها خواست تا خطر گزندگی سگ را جدی بگیرند و بچه هایشان را بیرون از دامداری و با فاصله رها نکنند تا بتوانیم با کمک سازمانها این معضل را حل کنیم.


  |جنس اول؛ رسانه زنان، خانواده و زیست جنسی

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.