دادخواهی مادران؛ تجمع اعتراضی مادران پزشک مقابل وزارت بهداشت

23 خرداد 1401جمعی از مادران پزشک به همراه کودکانشان مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند. هدف از این تجمع اعتراض به خبر تعلیق ماده 27 قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت بود.

ماده‌ای که در صورت اجرای آن به ازای هر فرزند شش ماه از مدت تعهد خدمت مادران پزشک و پیراپزشک کسر می‌گردد و بانوان متأهل دارای فرزند می‌توانند تعهدات خود را در محل سکونت خانواده بگذرانند. همچنین مادران باردار و مادران دارای فرزند زیر دو سال، می‌توانند طی دوره بارداری و تا دو سالگی فرزند، آغاز طرح خود را به تعویق بیاندازند.

با وجود اینکه از ابلاغ این قانون تا امروز نزدیک به 7 ماه می‌گذرد و ماده 27 آن در برهه‌ای نیز اجرا شده است اما خبر تعلیق اجرای این ماده توسط وزارت بهداشت موجب اعتراض مادران شامل این قانون مقابل وزارتخانه شد.

مدت کوتاهی از آغاز اعتراض گذشت که دکتر سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت، به میان مادران معترض آمد و با آنها گفت و گو کرد. در این گفت و گو دکتر کریمی قول داد وزارت بهداشت‌ سامانه‌ای شفاف برای بررسی رتبه‌ها و محل خدمت پزشکان متخصص ایجاد کند که مسائل و مشکلات مادران پزشک را با جدیت بیشتری پیگیری کند.

همچنین دکتر کریمی ضمن تاکید بر اینکه اولویت هر استان در وهله اول پزشکان مادر همان استان است گفت: «حدود صد نفر از مادرهای متخصص در کمیسیون اخیر به محل سکونت خود منتقل شدند و تا اواخر خرداد ماه سامانه جابه جایی کمیسیون باز می شود تا مادرهایی که باقی ماندند نیز ثبت نام کنند.»

ایشان از لزوم توجه به پدرها نیز صحبت کردند و گفتند:« پدران متخصص نیز لازم است تا دوره خدمت خود را حدالامکان نزدیک به محل سکونت خود بگذرانند.»

در این جلسه مادران معترض با اشاره به لزوم ایجاد مهدکودک در بیمارستان‌ها برای پرسنل و همچنین مرخصی با حقوق در دوره زایمان گفتند: «طبق قانون، مرخصی زایمان در دوره طرح باید با حقوق و مزایای کامل باشد. با این پیش شرط که ایام مرخصی جزو طرح محسوب نشود. اما در بسیاری از مراکز درمانی، مادر متخصص برای مرخصی زایمان باید از حقوقش چشم پوشی کند. بعد از به دنیا آمدن فرزند نیز مادر پزشک با چالش نگهداری و مراقبت از فرزندش مواجه است. یک خانم کارمند که در روز 6 ساعت کار می کند از امکانات مهدکودک برای فرزندش بهره مند است. مادران پزشک که اغلب بالای 24 ساعت کشیک دارند از این امکان برخوردار نیستند. این مسئله فشار روانی زیادی را به مادر و فرزندش وارد می کند.»

در این خصوص نیز معاون درمان وزیر بهداشت مجددا قول پیگری دادند و تجمع اعتراضی مادران که با هدف همین پیگیری‌ها شکل گرفته بود به پایان رسید.


  |جنس اول؛ رسانه زنان، خانواده و زیست جنسی

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.