مروری بر عملکرد «شهیندخت مولاوردی»| بخش دوم

بخش دوم

لینک بخش اول


انحراف هدفمند در حوزه زنان و خانواده

موضوع دعوت معاونت آموز زنان از نزار زاکا را نیز میتوان در نقشه پیاده‌سازی سند توسعه پایدار و برابری جنسیتی تحلیل کرد. دوازدهم آبان ۹۴، منابع آگاه از بازداشت اخیر یک تبعه لبنانی آمریکایی خبر دادند. نزار زاکا که به خاطر اهمیت و ارتباطات ویژه‌اش از او به‌عنوان گنج پنهان ایالات متحده یاد می‌شود فارغ‌التحصیل آکادمی نظامی ریوایساید آمریکا در سال 1985 و عضو شورای فارغ‌التحصیلان این آکادمی است. خانواده زاکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند، وی بر اساس دعوت رسمی در سپتامبر 2015، برای شرکت در کنفرانسی درباره زنان به تهران سفر کرده است. نزار زاکا 26 شهریور 94، با دعوت معاونت امور زنان و خانواده دولت اعتدال به ایران سفر می‌کند. اما قبل‌تر از این برگزاری هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات فارسی زبانان در شهریور 93 بهانه‌ای برای حضور نزار زاکا در ایران بوده است. با این حال معاونت امور زنان و خانواده و وزارت ارتباطات هرگونه ارتباط خود را با زاکا رد کردند. اسفند ماه 95 جانشین اطلاعات سپاه پاسداران اعلام کرد، نزار زاکا که با یک واسطه به اوباما وصل بود، بعد از دستگیری اعتراف کرد که مأموریت ویژه او پیگیری انحراف هدفمند در حوزه زنان و خانواده بوده است. او اعتراف کرد 8 میلیون یورو برای جذب 15 ان جی او هزینه کرده و در اختیار داشته است. سؤالات مهمی در خصوص نفوذ او در سطح حاکمیت و حضور ابهام‌انگیز او در نشست تخصصی زن امنیت و توسعه پایدار مطرح است.

خانم مولاوردی در این خصوص اعلام کردند که صرفاً به‌عنوان رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش، دعوت‌نامه مهمانان خارجی با امضای من بوده است. ایشان ضمن اعلام بی اطلاعی از جاسوس بودن نزار زاکا، گفتند: «وظیفه ما نیست که جاسوس بودن افراد را بررسی کنیم؛ این کار وظیفه مسئولان امنیتی است که برای آن حقوق می‌گیرند و باید این کار را بکنند.»


با وجود انکار مولاوردی در خصوص هرگونه ارتباط با نزار زاکا، ایشان در مصاحبه‌ای با رسانه آمریکایی آسوشیتدپرس در شهریور 97 در خصوص دستگیری نزار زاکا اظهار نظر کردند. به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، «مصاحبه شهیندخت مولاوردی، مشاور رئیس‌جمهور در امور حقوق بشر با آسوشیتدپرس اخیراً در چند وب‌سایت خارجی منتشر شده است. مولاوردی در این مصاحبه از ناکارآمدی و شکست تلاش‌های دولت برای مانع شدن از دخالت‌های قوه قضاییه و همچنین دستگیری شهروندان کشورهای دیگر توسط نیروهای انتظامی و امنیتی ایران سخن گفته است. مولاوردی همچنین در این گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفته است که دولت روحانی برای ممانعت از دستگیری زاکا و پس از آن برای آزادی او از هیچ اقدامی فروگذار نکرده است، اما این تلاش‌ها ثمربخش نبوده‌اند و از دخالت‌ها و همچنین ناهماهنگی کامل در عملکرد دولت و قوه قضاییه انتقاد کرده است.»[1]

معرفی خانواده های همجنس در روز جهانی خانواده

روز جهانی خانواده در اردیبهشت سال 99 با پستی جنجالی معاون سابق زنان و خانواده ریاست جمهوری در کانال تلگرامی اش همراه بود. خانم مولاوردی در تبریک روز جهانی خانواده عکسی را بارگزاری کرده بود که در آن خانواده های همجنس نیز به عنوان یکی از انواع خانواده معرفی شده بودند؛ در متن ذیل تصویر نیز به تغییر ساختارهای خانواده در دهه های گذشته اشاره شده بود.

با این حال خانم مولاوردی در پاسخی عجیب اعلام کردند که این پست را در اواخر شب و  در عالم خواب و بیداری از کانال دیگری منتشر کرده بودند و به تصویر آن دقت نکرده بودند.

چندی بعد ایشان در کانال خود مطلبی را منتشر کردند که مؤید مطالب قبل مینمود. ایشان به تعریف سازمان ملل متحد از خانواده اشاره میکنند که «خانواده یا خانوار به گروه دو یا چند نفره‌ای اطلاق می‌شود که با هم زندگی می‌کنند؛ درآمد مشترک برای غذا و دیگر ضروریات زندگی دارند و از طریق خون، فرزندخواندگی یا ازدواج، با هم نسبت دارند. در یک خانواده ممکن است یک یا چند خانواده زندگی کنند، تمام خانوارها، هم خانواده نیستند»

“برای مطالعه بخش سوم کلید کنید”

نویسنده: امید رحمتی نسب


[1]. https://apnews.com/0a0ea301735247b9b0f95515132f6737/AP-Interview:-Adviser-says-Iran-failed-detained-US-resident


  |جنس اول؛ رسانه زنان و خانواده

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.