بدون ضامن وام دریافت کنید!!!

داستان مؤسسه های خرید و فروش وام ازدواج با سود هنگفت

تامین نقدینگی این روزها برای مردم بسیار مشکل شده است. بسیاری از مردم برای اینکه بتوانند برخی از لوازم زندگی خود را تامین کنند ناچار به دریافت وام های بانکی هستند. اگرچه گرفتن این وام ها هم به این راحتی ها نیست. بهره های بالای بانکی، ضمانت های سنگین، مسدود سازی سرمایه و صف های انتظار توجه بسیاری را به موسسات خرید و فروش وام جلب کرده است.

«وام گرفتن آسان شد»، «بدون ضامن وام دریافت کنید» و یا «راه حلی برای مشمولان وام ازدواج که ضامن ندارند»، از جمله وعده هایی است که درباره این موسسه ها جلب توجه می کند. بررسی ها نشان می دهد که هزینه فرصت دریافت وام از موسسات این چنینی بسیار بیشتر از بانک ها است. یکی از کسانی که برای دریافت وام به این موسسه ها مراجعه کرده بود، می گوید: «برای مشکل بزرگی که غیرمنتظره برایم پیش آمد نیاز به وام داشتم. به هر بانکی که مراجعه میکردم با کارمزدهای فضایی روبه رو می شدم. یا باید به مدت طولانی سرمایه ام را در بانک مسدود میکردم. تازه اگر همه این شرایط را داشتم پیدا کردن ضامن معتبر برای بانک خیلی سخت بود. ازطرف دوستان با یکی از این موسسه ها اشنا شدم و خیلی خوشحال بودم که با یک شرایط عالی می توانم وام بگیرم. زمانی که مراجعه کردم متوجه شدم برایم چه خوابی دیده اند. تیتر زده بودند 100 میلیون وام، با کارمزد 4%، تنها با فیش حقوقی! وقتی مراجعه میکردی کارشناس می گفت باید برای 100 میلیون وام، امتیاز مورد نیاز را خریداری کنید و هر امتیاز 130 هزار تومان است. اگر دو دو تا چهارتا بکنید می بینید حتی بالاتر کامزد 18 درصدی بانک برای شما می افتد.»

خرید و فروش وام ازدواج، یکی دیگر از خدمات این موسسه ها است. وام ازدواج که روزی با هدف دستگیری از جوانان تدارک دیده شده بود امروز خود به سنگی بزرگ پیش پای ازدواج جوانان تبدیل شده اشت. مبلغ وام ازدواج اگرچه کافی نیست اما تا اندازه زیادی می تواند از جوانان دستگیری کند.

یکی از متقاضیان وام ازدواج می گوید: «سه ماهی می شد که در صف وام ازدواج در انتظار بودم. بار اول که برای وام ازدواج ثبت نام کردم بعد از کلی انتظار برای تایید شعبه به بانک رفتم. همان اول آب پاکی را روی دستم ریختند. برای وام 100 میلیونی سه ضامن کارمند رسمی خواستند. همین مسئله کافی بود تا قید آن بانک را بزنم و دوباره ثبت نام کنم. حالا سه ماه است که در صف تایید شعبه هستم. در همان روزها خبری را دیدم که نوشته بود “راه حلی برای مشمولان وام ازدواج که ضامن ندارند”!

بعدا فهمیدم در این مؤسسه‌ها شما چه صاحب وام باشید چه خریدار وام ضرر می کنید. برای من که از طریق بانک موفق به گرفتن وام نشده بودم فاجعه بود. کسی که بخواهد از این طریق وام ازدواج 100 میلیونی خریداری کند باید سی میلیون تومان از آن مبلغ را به صاحب امتیاز بدهد. پنج میلیون تومان هم به عنوان کمیسیون به موسسه بپردازد. پتج میلیون تومان هم خود بانک به عنوان کارمزد در قسط اول کم می کند. یعنی شما قسط وام 100 میلیونی را پرداخت می کنید درحالی که تنها 60 میلیون برایتان مانده است. اگر این روش رباخواری و سرکیسه کردن مردم نیست پس چیست!»

با وجود دریافت میزان بالای کارمزد توسط این موسسه ها، افراد زیادی برای گرفتن وام های مختلف به آنها مراجعه می کنند. مسئله اساسی آن جا است که چه کسی باید به روند صعودی کارمزدها در این موسسات نظارت داشته باشد. هرچه استقبال مردم به دلایل مختلف از این موسسات بیشتر باشد و در عین حال نظارت به حداقل ممکن برسد؛ این موسسه ها با گرفتن نمایندگی های بیشتر فربه تر می شوند و ضربه بیشتری به اقتصاد مردم می زنند.

تویسنده: حانیه زرنگ


  |جنس اول؛ رسانه زنان و خانواده

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.