“نگویید «مادر» ؛ بگویید کسی که می‌زاید!”

حذف واژه «مادر» از فرهنگ لغت ماماها در نیویورک

کار من کمک به زنان برای زایمان است، اما من از استفاده از کلمه “مادر” منع شدم.

این‌ها سخنان محکم ایزابلا مالبین، یک مامای خانگی است. او و بسیاری از ماماها و پرستاران دیگر معتقد هستند که ایدئولوژی ترنسجندریسم بر دنیای زایمان چیره شده‌است .

آن‌ها اخیراً از یک حساب توئیتری نسبت‌ به این مسئله شروع به اعتراض کرده‌اند. اما واقعیت این است که بسیاری از متخصصین درمانی از صحبت درباره این مسئله می‌ترسند چراکه معتقدند اگر حرف بزنند، یا کنار گذاشته خواهند شد یا این‌که باید به آموزش‌هایشان پشت کنند .

ایزابلا این اعتقاد را دارد که باید با ایدئولوژی ترنسجندریسم مقابله کرد . تفکرات ایزابلا از زمانی‌که در شهر زادگاهش نیویورک آموزش مامایی را آغاز کرد دچار تحولات بسیاری شده‌است.

او می‌گوید: مثل بقیه زنانی که وارد حوزه مامایی و سلامت زنان می‌شوند، من صادقانه خواستار اینم که زندگی زنان دختران و کودکان را بهبود ببخشم. در این حوزه باید کارهای بسیاری انجام داد و هر کسی حاضر نیست وارد این فضایی که اخیراً سیاسی هم شده بشود. هدف من از ورود به این حوزه این بود که زندگی زنان و کودکان را بهبود ببخشم و این کار باید از زمان تولد آغاز بشود.

زمانی‌که آموزش‌هایش را آغاز کرد، بیست و چهار سال داشت و به مدرنیته علاقه‌مند بود، و زمانی‌که فهمید اولین بخش آموزشش به سلامت مربوط نیست بلکه بر روی مطالعات فرهنگی تمرکز دارد تعجب زده نشد. در این آموزش‌ها به او و هم‌کلاسی‌هایش گفته شد که باید الفاظ زن و مادر را از دایره لغات خود حذف کنند . درعوض کلمات جدیدی به او آموخته شد: بدن‌های زاینده، افراد زاینده، فرد دچار قاعدگی، افرادی که خون‌ریزی می‌کنند، شیردهی از سینه.

مالبین می‌گوید: من خودم از نیویورک هستم و دانشجوی دانشکده‌ی هنر بودم. خودم لیبرال بودم و با این مسائل هم‌راستا بودم. در آن زمان نمی‌توانستم فکر کنم که این مسائل به کسی آسیب می‌زند. در آن زمان چیزی به ذهنم نمی‌رسید که چرا استفاده از این الفاظ ممکن است برای من به‌عنوان یک زن یا بقیه زمان یا بقیه زنان چیزی مضر باشد.

او در آن زمان می‌خواست یک مامای خوب باشد و این دستورات را مورد سوال قرار نداد. البته روش آموزش به آنان نشان می‌داد که اگر انتقادی هم بکنند چگونه با آنها برخورد خواهد شد: «به ما می‌گفتند اگر با این سیاست‌ها همراه نباشید باید روی خودتان کار کنید. در همان موقع بود که برخی ماماهای رده بالاتر نامه‌ای نوشتند و نسبت به این زبان جنسی خنثی اعتراض کردند. اما استادم این نامه را به‌عنوان عملی شنیع و زشت و متحجرانه معرفی کرد. همان‌جا بود که فهمیدم هرگونه اعتراض نسبت‌به این سیاست جدید پذیرفتنی نخواهد بود.»

اما زمانی‌که به او گفتند که باید به‌جای سزارین از زایمان شکمی استفاده کند، مالبین نسبت‌به سیاست‌های زبانی جدید معترض شد. او می‌گوید: « این سیاست‌ها مستبدانه است و اصلا منطقی نیست. همه می‌دانیم که سزارین صرفاً یک زایمان شکمی نیست این فقط یک سیاست تبلیغاتی است چرا ما باید تظاهر می‌کردیم که زایمان سزارین و زایمان طبیعی مانند هم هستند؟ این‌گونه تغییرات زبانی به چه کسی سود می‌رساند؟

و از آن‌جا بود که مالبین تصمیم گرفت زبانی را بکار ببرد که خودش معتقد است درست است و سیاست‌های فرهنگی جدید آموزشش را کنار گذاشت. او نهایتاً هزینه این اعتراضش را داد و در یک برنامه آموزشی به دلیل این‌که از الفاظ «مادر» و «زن» استفاده می‌کرد از برنامه اخراج شد.


  |جنس اول؛ رسانه زنان و خانواده

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.