هر ایرانی یک ویلا؟!

چندی قبل برنامه تلوزیونی “ثریا” با موضوع ارائه برنامه های انتقادی، پیشنهادی در خصوص طرح نهضت مسکن دولت روی آنتن رفت.
درطول این برنامه با تاکید بر توسعه ساختمان ها به صورت افقی به جای توسعه عمودی آپارتمانی، پیشنهاد شد که مسکن های جدید بویژه در شهرهای متوسط و کوچک به صورت ویلایی ساخته شود.

به گزارش محسن مقصودی، مجری «ثریا» این برنامه بازتاب‌های زیادی به همراه داشت و مورد استقبال وزارت راه و شهرسازی قرارگرفت. در همین راستا طرح دهنده ها این هفته جلسه ای مفصل با رستم قاسمی، وزیر راه وشهرسازی داشتند و به گفت‌وگو دراین مورد پرداختند.

محسن مقصودی در اینستاگرام خود نوشت:

اگر یادتون باشه در ماه های اخیر در ثریا چند برنامه انتقادی، پیشنهادی در خصوص طرح نهضت مسکن دولت رفتیم و تو برنامه پیشنهاد داده شد که مسکن های جدید بویژه در شهرهای متوسط و کوچک به صورت ویلایی ساخته شود.

تاکید بر توسعه افقی با الگوی ایرانی اسلامی به جای توسعه عمودی آپارتمانی کنونی. این برنامه ها خوشبختانه بازتابهای زیادی داشت و دوستان وزارت راه و شهرسازی هم استقبال کردند.

در همین راستا این هفته به دعوت دوستان این وزارتخانه جلسه ای مفصل (بیش از دو ساعت) با آقای مهندس رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی داشتیم.

مهمان برنامه، آقای دکتر عباس جهانبخش، که استاد دانشگاه هستند و همکاران پژوهشی ایشان که از استادان دانشگاه و حوزه علمیه بودند مباحث تکمیلی را ارائه دادند (از تجربیات کشورهای مختلف و طرح های مشابه در ایران و وجهان) و مورد استقبال آقای وزیر قرار گرفت.

باید به ستاد راهبری معماری شهرسازی حوزه علمیه خداقوت بگویم. یک کار علمی بسیار خوب در خصوص شهرسازی مبتنی بر اصول علمی، بومی و مبانی دینی و کاملا اقتصادی (ساخت زیست شهرهای ویلایی با امکان طراحی اشتغال بومی و محلی) که قبلاً بخشهایی از آن در ثریا نشان داده شد و مورد استقبال زیاد مخاطبان بود.

در این جلسه برخی مستندهای برنامه هم مجددا پخش شد، از جمله مسکن مهر ویلایی در شهر جدید امیرکبیر و یا مستند خانه سازی ویلایی حاج سعید قاسمی در زلزله سرپل ذهاب با فناوری های سبک سازی مدرن و مقاوم سازی در عین سرعت بالای پروژه های ویلایی ساخته شده در آن مناطق.

این جلسه شروع خوبی بود و قرار شد همکاری و جلسات تیم های پژوهشی با وزیر و مسوولان وزارت راه و شهرسازی در این خصوص ادامه یابد. ما البته در برنامه ثریا همین مسیر مطالبه گری را ادامه می دهیم و امیدواریم در طرح نهضت ملی مسکن، نسبت به طرح خوب مسکن مهر، شاهد جهش کیفی و کمی باشیم. یکی از این تغییر ریل ها و جهش ها باید در حوزه شهرسازی صورت گیرد.

به هیچ وجه نباید در شهرهای متوسط و کوچک که زمین در اطراف شهرها هست مجددا شاهد ساخت آپارتمانهای چندین طبقه و نزدیک به هم باشیم. (در شهرهای جدید هم که کنار کلان شهرها ایجاد می شوند باید همین رویکرد در شهرسازی لحاظ شود)

خوشبختانه آقای وزیر با این موضوع موافق بود و‌ این رویکرد را قبول داشت. ایشان به برخی مشکلات اجرایی این مسیر اشاره کردند که باید با کمک همه دستگاه ها حل شود. در ثریا این موضوع را بیشتر پیگیری و مطالبه می‌کنیم تا حصول نتیجه ان شاءالله.


  |جنس اول؛ رسانه زنان و خانواده

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.