حمایت دولت از بیمه‌ زنان خانه‌دار روی کاغذ باقی‌مانده‌است

جنس اول: فاطمه قاسم پور نماینده تهران، نامه ای به جبلی رئیس صدا و سیما نوشت که پخش خبر بیمه شدن زنان خانه دار کار اشتباهی بوده است.

در نامه خانم قاسم‌پور تاکید شده است این قانون از سال 87 موجود است ولی به علت نبود منابع مالی قابلیت اجرا نداشته و انتشار اخباری از این دست در بلند مدت مردم را ناامید می کند.
متن کامل نامه نماینده مردم تهران بدین شرح است:

جناب آقای دکتر جبلی
رییس محترم سازمان صداوسیما
با اهداء سلام و تحیت
احتراماً هفته گذشته در یکی از بخش‌های خبری ضمن گفتگو با یکی از مسئولان سازمان تأمین اجتماعی کشور در خصوص بیمه زنان خانه‌دار و دختران مجرد توضیحاتی داده‌شد. توضیحات ارائه‌شده مربوط مصوب شورای‌عالی تامین اجتماعی بود که از سال ۱۳۸۷ درحال اجراست و بر اساس آن زنان خانه‌دار می‌توانند به‌صورت خویش‌فرما مشمول بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد شوند و در ۳ سطح از تعهدات بیمه‌ای ۱۲ ۱۴ و ۱۸ درصد از مزایای مترتب به هر سطح یعنی بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی، بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی، و بازنشستگی فوت و ازکارافتادگی بهره‌مند گردند.
در موضوع بیمه زنان خانه‌دار این روش یکی از روش‌هایی است که سال‌هاست در دستور کار قرار دارد اما آنچه مهم است، تعریف روش‌هایی با رویکرد حمایتی از این قشر از زنان است که به‌جهت مشکل تامین منابع و اعتبار، تاکنون دچار گره‌های کور در مرحله اجرا شده‌است. علی‌ای‌حال پخش چنین اخباری که با واقعیت اجرایی فاصله بسیار دارد می‌تواند اعتماد عمومی را به‌مرور سلب کرده و جامعه زنان را از حمایت سیاست‌گذاران ناامید سازد.
خبر داده‌شده توسط آن مسئول محترم که بدون این ملاحظات اجتماعی در تریبون رسمی و پرمخاطب صداوسیما انتشار یافت خبر جدیدی نبوده و سال‌هاست که این بیمه از طریق هزینه شخصی خانواده‌ها در ذهن شرکت‌های بیمه‌گذار قابل‌انجام است اما به‌صورت دولتی و با تامین اعتبار و حمایت دولت بر روی کاغذ باقی‌مانده است و هنوز نتوانسته‌ایم جامعه عمل به آن بپوشانیم ازهمین‌رو مقتضی است که جهت حرکت به سمت افزایش امید اجتماعی در زنان از انتشار اخباری که می‌تواند این مسیر را مخدوش سازد جلوگیری شود .

بر اساس قانون سال۸۷ مشمولان قانون تمامی زنان 18 تا 50 ساله هستند و درباره افراد بالای 50 سال نیز میزان سابقه بیمه‌پردازی قبلی به حداکثر سن موردنظر اضافه می‌شود.

نرخ پرداخت حق‌بیمه زنان خانه‌دار برای برخورداری از حمایت‌های بازنشستگی 12 درصد؛ بازنشستگی و فوت (پرداخت مستمری به بازماندگان واجد شرایط) 14 درصد و بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی 18 درصد است و انتخاب دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه مطابق جدول ذیل صورت می پذیرد.

در مواردی که دستمزد انتخابی متقاضی بالاتر از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار باشد، ضریب دستمزد انتخابی نسبت به حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار همواره در سنوات آتی رعایت می‏‌شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.