فراخوان جنس اول برای گزارش موارد نقض حقوق زنان

جنس اول: فراکسیون زنان مجلس در نامه ای به آیت الله رئیسی از او خواست، مادران دارای فرزند زیر ۶ سال و دبستانی، همچنان بتوانند با دورکاری به کار خود ادامه بدهند.

در این نامه آمده است زنان زیادی به این فراکسیون بابت این ماجرا مراجعه کرده اند، در حالی که انتظار داشته اند طبق اعلام رسانه ای معاونت امور زنان بتوانند از این شرایط استفاده کنند ولی دستگاه های اجرایی همکاری لازم را در این زمینه نداشته اند.

متن نامه فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی به رئیس جمهور به شرح زیر است:

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین جناب آقای دکتر رئیسی

رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و تحیت

احتراماً پس از مصوبه جدید ستاد ملی کرونا و اعلام سازمان اداری و استخدامی به دستگاه‌های اجرایی مبنی بر لغو دورکاری، با توجه به کلی‌ بودن این لغو و در نظر نگرفتن شرایط مادران شاغلی که فرزند زیر 6 سال یا دبستانی دارند، مشکلات عدیده‌ای برای این دسته مادران ایجاد شده و در همین زمینه مراجعات مردمی به دفتر نمایندگان صورت گرفته است.

ضمن آن‌که علیرغم اعلام رسانه‌ای معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری مبنی بر تداوم دورکاری برای این دسته از مادران، شاهد عدم همکاری دستگاه‌های اجرایی در این زمینه هستیم.

در همین راستا مقتضی است جهت حل مشکلات مادران شاغل دارای فرزند زیر 6 سال یا فرزند دبستانی، این دسته از شمول این مصوبه خارج شوند و بتوانند از دورکاری استفاده کنند

این اولین بار نیست که حقوق زنان شاغل به راحتی پایمال می شود.

اگر شما هم دارای شرایط بالا هستید، در کامنت های پست اینستاگرامی ما به ما بگویید که آیا به شما اجازه دورکاری داده شده است
؟

بحث درباره امکان ادامه دورکاری مادران در روزهای اخیر و پس از لغو دورکاری‌های کرونایی از اول آبان ماه در فضای رسانه‌ای مطرح شد. بر اساس آنچه خانم خزعلی معاون زنان رئیس‌جمهور می‌گوید بر اساس آیین‌نامه دورکاری مصوب هیئت وزیران نه تنها مادران دارای فرزند کوچک‌تر از ۶ سال بلکه تمام مادرانی که دارای فرزند محصل هستند می‌توانند به دورکاری ادامه دهند.

پایگاه اطلاع رسانی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در مطلبی نوشت: با توجه به نیازی که فرزندان زیر ۶ سال و مقطع ابتدایی به حضور در کنار مادر دارند و با توجه به تعطیلی مهد کودک‌ها، بحث دورکاری برای خانم‌ها مطابق با آیین نامه دورکاری (کار در خانه) مصوب کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک مورخ ۱۳۸۹/۰۴/۰۷ و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی که با هدف افزایش بهره وری، انعطاف کاری و کاهش حجم رفت و آمد کارکنان دولت و اثرات جانبی آن به تصویب رسید، کماکان ادامه پیدا می کند.

این مساله در حالی صورت گرفت که بخشنامه دورکاری دوران کرونا از اول آبان ماه لغو گردیده است. از همین رو اما و اگرهایی در این باره به وجود آمده است

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.