محمدعلی علیئی

مبنای طرح جوانی جمعیت، فرهنگ سازی است

جنس اول- محمدولی علیئی، استاد دانشگاه، مدیر گروه جمعیت‌شناسی موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران

مشکل سالخوردگی جمعیت که کشور با آن مواجه است صرفا مشکل ما نیست بلکه برای بسیاری از کشورهای صنعتی غربی این اتفاق افتاده است. اما سرعت این سالخوردگی در کشور ما نگران کننده است. این کشورهای توسعه یافته در یک فرایند حدودا 70 ساله دچار مشکل پیری جمعیت شدند. در جامعه ما این اتفاق در یک بازه 22 ساله اتفاق می‌افتد و این بسیار خطرناک است به صورتی که ما نسل واسطه نداریم.

پس باید فکری می‌شد و چاره‌ای باید اندیشید. برای این مشکل کارشناسان مختلف به فکر افتادند. در نتیجه از طریق مجاری قانونی و حقوقی تصمیم گرفتند به حل این مشکل بپردازند. نتییجه این فرایند در دو سال اخیر به صورت طرح جمعیت تصویب شد. بنده نیز افتخار داشتم که جزو گروه کارشناسان و تدوین‌کنندگان طرح باشم. این طرح ذیل کمیسیون اصل 85 به تصویب رسید. ولی نواقص و ابهاماتی داشت که ارجاع داده شد و جلساتی در شوراعالی انقلاب فرهنگی و مجمع تشخیص مصلحت نظام برای آن تشکیل شد. با این حال برخی از موارد طرح دست ما نبود و دست کسانی افتاد که سیاسی و حاشیه‌ای شدند. یکی از این موارد غربالگری است. بندهای 52، 53 و 56 مربوط به این موضوع باید حل و ابهامات آن برطرف می‌شد. ولی اصلاحات نهایی نیست.

بحث دیگر این است که بر روی مسئله جوانی جمعیت همه کشورهای اروپایی سرمایه‌گذاری کردند. منتها هیچ کدام به معنای واقعی کلمه موفق نبودند و بیشتر مشکل جمعیتی خود را از طریق مهاجرت حل می‌کنند. موارد طرح جوانی جمیعت بیشتر جنبه تشویقی و حل موانع فرزندآوری است. علاوه بر این در جامعه ما بحث فرهنگی نیز وجود دارد. به همین دلیل بحث اقتصادی برای گروه خاصی و مبنای کار بحث فرهنگ سازی است. در حد مقدور برای فرهنگ سازی مواردی را پیش بینی و به صورت قانون تدوین کرده است. اما در عمل چقدر این موارد بتواند موفق باشد بستگی به نوع قانون، پیگیری و اهتمام دولت و هزینه هایی احتمالی دارد. الزاما همه موارد با ضرورت‌ها و ابعادش دیده نشده است. این‌ها باید در عرصه عمل اصلاح و بازسازی شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.