قانون جوانی جمیعت، بی توجه به موانع اصلی فرزندآوری


جنس اول -سعید فضل زرندی، کارشناس و فعال مسائل اجتماعی

قانون جوانی جمعیت نمونه کامل یک قانون بد است. بد بودن آن نیز ناشی از عدم فهم مسئله جمعیت و نیز وجود رویکرد “افزایش فرزندآوری به هر قیمتی” در ذهن اکثریت اعضای کمیسیون ویژه جمعیت است.
برای همین در خروجی کار این کمیسیون شاهد یک قانون پر از ایرادات اساسی هستیم که به مرور اثرات آن آشکار خواهد شد.
افزایش فرزندآوری از طرق ناصحیح مثل دخالت قهری در سبک زندگی و دامن زدن به فرزندآوری ناخواسته، تبعیض به نفع کارمندان دولت و ثروتمندان، بار مالی فراوان و غیر قابل اجرایی بودن طرح، بی‌توجهی به موانع اصلی ازدواج و فرزندآوری و نیز بی‌توجهی به تفکیک مسائل بین نسلی، تبعیض علیه خانواده‌های پرجمعیت کنونی و عدم توجه به آمایش سرزمینی از مهمترین این مسائل هستند. این مشکلات در بند به بند متن این قانون وجود دارد.
در واقع رویکرد کمیسیون ویژه باعث شده است هم‌زمان هم پیچیدگی مسئله دیده نشود و در نتیجه ایده‌ها ساده‌انگارانه و شلخته باشند، هم مسائل بی‌ربط اما مناقشه‌برانگیزی وارد طرح بشود که اثری بر مسئله جمعیت ندارد و در نتیجه حاشیه‌سازی و تقابل شکل بگیرد، هم مسائل مهم به طور کافی و دقیق مورد توجه قرار نگیرد و هم درنهایت به دلیل تعدد بالا و غیرهدفمند بودن تدابیر، تامین منابع مالی غیر ممکن بشود.
برعکس وضعیت کنونی قانون، ما نیاز به یک قانون منطقی و درست برای تسهیل فرزندآوری و ازدواج داشتیم که باید شامل تشویق‌های موثر و هدفمند و تدابیری کلیدی برای برطرف کردن موانع اصلی می‌بود و مفاد آن به صورت کاملا شسته‌رفته و اجرایی نوشته می‌شد.
امیدوارم تدوین‌کنندگان و تاییدکنندگان این قانون در آینده مسئولیت آن را بر عهده بگیرند و در برابر بحران‌ها دست به فرافکنی و انداختن مشکلات به گردن این و آن نزنند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.