بیانیه جمعی از اساتید دانشگاه؛ نخبگان و فعالان حوزه های اجتماعی؛ فرهنگی، رسانه ای و تعلیم و تربیت در حمایت از انتصاب خانم دکتر یاوری

بسمه تعالی
زنان به عنوان نیمی از جمعیت تاثیرگذار در هر جامعه ای نقشی بسیار مهم در پیشبرد توسعه اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جوامع دارند. به همین دلیل، توجه به مسائل زنان و موضوع خانواده از جمله رویکردهای مهم حکمرانی هاست؛ در همه کشورها نهادهایی با رویکرد توجه به زنان وجود دارند. در کشور ما نیز برای این مهم، «معاونت امور زنان و خانواده» در نظر گرفته شده است. هر چند نام این معاونت طی دوره های مختلف متفاوت بوده است اما اهمیت و نقش آن سبب شد که معاونتی با این عنوان شکل بگیرد تا فعالیت ها و امور مربوط به زنان را سازماندهی کند. اما آنچه در پس سال ها فعالیت و عملکرد این نهاد و سازمان های مختلف مربوط به این حوزه رخ داده رویکردهایی است که ناشی از عدم فهم درست مسئله و البته نگاه های فمینیستی، غرب گرایانه و از طرفی ایدئولوژی های جنسیت زده و متحجرانه است. در این میان آن چه همواره مغفول مانده است؛ گفتمان اصیل انقلاب اسلامی است که در بیان رهبران انقلاب همواره مورد تاکید قرار گرفته است: رهبر معظم انقلاب آیت الله خامنه ای بارها تاکید کردند که مرد مسلمان و زن مسلمان در مورد ارزشهای الهی و انسانی هیچ تفاوتی با همدیگر ندارند. زن مسلمان مثل مرد مسلمان حق دارد آنچه را که اقتضای زمان است، آن خلأیی را که احساس می کند، آن وظیفه ای را که بر دوش خود حس می کند، انجام دهد. به نظر می رسد علت اصلی نادیده گرفتن این گفتمان اصیل، سایه گسترانیدن جریانات سیاسی از طیف های مختلف بر سر مسئله زنان است. چرخه سیاسی کشور همواره در سطحی محدود بازتولید می شود، در این سطح تعداد محدودی از وابستگان جناحهای سیاسی در مسئولیت های مختلف جابجا می شوند. در این سال ها این چرخه معیوب همچنان تعیین کننده مدیران و دست اندرکاران این حوزه بوده است و ساز و کار رقیبی در مقابل خود متصور نشده است. لذا مع الاسف، بسیاری از افراد شایسته و البته مستقل از این چرخه حذف می شوند. تصدی معاونت زنان شایسته فردی است که از هرگونه نسبت گرایی، قبیله گرایی و باندبازی سیاسی به دور باشد.
علاوه بر این، مدیریت این حوزه نیازمند خط مشی گذاری و تصمیم گیری یک مدیر کارآمد و نخبه است که دارای بینش نظریاحصا، بررسی، تبیین و پالایش قوانین حوزه زنان، ارائه پیشنهاد حقوقی و اجرایی بر مبنای فقهی و پیگیری قوانین برای حل معضلات قانونی که از جمله مسائل مربوط به ساحت اجتماعی زنان است در اولویت های جدی برنامه های ایشان قرار دارد . از طرفی پرداختن به هویت بخشی و ارائه الگویی دقیق از ابعاد هویتی زن مسلمان در عرصه های مختلف نیز مد نظر ایشان است. توجه ایشان به شدت بر روی رفع موانع و تحدیدهای کاذب رشد و پیشرفت تحصیلی و همچنین برخی بی عدالتی های نهادمند شده در فضاهای مدیریتی اجتماعی و اقتصادی برای زنان است. حمایت و ارائه تسهیلات به زنان از جمله روش های مورد توجه در این باره است که کارنامه حضور و فعالیت های ایشان در سمت ریاست اتاق فکر کارآفرینی، وزارت کار و تامین اجتماعی حاکی از این موضوع است.
ایشان توجه و پشتیبانی از سمن های فعال در حوزه زنان در جهت حل مسائل جامعه زنان از طریق خود آن ها را درک کرده اند. در دیدگاه های ایشان مسئله توسعه مشاغل منعطف و سازگار با مسئولیت خانواده، هم چنین بحث توانمندسازی مدیران میانی زن در امور حرفه ای و مدیریتی و هم مدیریت خانواده قرار دارد که جامعیت نگاه ایشان را در بر دارد.
آن چه خانم دکتر یاوری در برنامه خود بر آن ها تاکید دارد خدماتی است که زنان باید در جامعه از آنها برخوردار شوند از جمله بیمه زنان خانه دار، زنان بی سرپرست و تمرکز بر روی ایجاد بیمه های ناباروری و حمایت از زوج های نابارور میباشد. از نکات مهم و قابل توجه دیدگاه های ایشان توجه ویژه ایشان به جامعه دختران و مسائل مغفول مانده آنها در سیاستگذاری ها و برنامه ریزی ها است که اتفاقا باید برجسته و مدنظر قرار گیرد. سال ها حضور در بدنه آموزشی و تدریس و پژوهش گواه توجه به دختران سرزمین مان است. در همین راستا جمعی از نخبگان و دغدغه مندان حوزه زنان که با هویت علمی و رویکرد اعتقادی ایشان آشنا هستند، حمایت خود را از انتصاب شایسته ایشان اعلام می نمایند. ان شاء الله سرکار خانم دکتر الهام یاوری با تصدی این جایگاه و پیشبرد اهداف متعالی آن، گامی بزرگ در تحقق حقوق اصیل ایرانی-اسلامی در حوزه بانوان، بردارند. از خداوند منان برای ایشان آرزوی موفقیت مینماییم.
اساتید دانشگاه، فعالان فرهنگی


  |جنس اول؛ رسانه زنان و خانواده

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.