توجه به ملزومات زنان در هیئت اجتماع عزاداران عشیره عاشورا

در خبر قبلی، این مسئله را مطرح کردیم که در هیئت ها و مراسمات مذهبی باید شرایط زنان لحاظ شود. متاسفانه در برخی از هیئات، زنان به صورت حاشیه‌ای در نظر گرفته می‌شوند و تمرکز امکانات و دسترسی ها بر قسمت آقایان است.

از سوی دیگر شاهد این هستیم که برخی از هیئت ها علاوه بر توجه به اینکه بخش زنان، امکانات مورد نیاز را دارا باشد نسبت به ایجاد مهدکودک نیز اقدام کرده‌اند.

در همین راستا، این چند شب دهه اول محرم به بررسی هیئت‌ها از منظر رعایت ملزومات حضور زنان می‌پردازیم. در اولین پست وضعیت هیئت رایه‌العباس محمود کریمی و عبدالله ابن الحسن حنیف طاهری که امسال در قالب یک اجتماع و با عنوان عزاداران عشیره عاشورا برگزار می‌شوند را بررسی کرده‌ایم.

این هیئت در پادگاه ۰۶ ارتش در محله پاسداران و در فضای صبح‌گاه این مجموعه، برپا می‌شود.
از درب ورودی تا فضای اصلی مراسم، حدود پانصد متر فاصله وجود دارد. به همین دلیل از مسیر ورودی تا محل عزاداری برای عبور و مرور خواهران، ون‌های برقی تدارک دیده‌شده‌است.

این نکته ویژگی مثبت این هیئت محسوب می‌شود. زیرا به این بعد توجه شده که معمولا فرزندان خردسال و نوزادان با مادران خود هستند و طی این مسافت تا مکان عزاداری برای این زنان با فرزند مشکل است. هم چنین این موضوع زنان باردار و سالمند را نیز مورد توجه قرار داده‌است.

سرویس‌های بهداشتی نیز برای قسمت خواهران در کنار فضای اصلی تعبیه شده‌است. علاوه بر ایستگاه صلواتی جلوی درب ورودی اصلی در قسمت منتهی به بخش خواهران نیز ایستگاه صلواتی جداگانه‌ای که آب، چای و شربت پخش می‌کند مهیا است. سیستم صوتی خواهران نیز مناسب است و برای ارتقاء کیفیت توجه به عزاداری زنان، سه ویدئو پروژکتور برای پوشش تصویری مراسم موجود است.

هم‌چنین، لازم است اشاره شود که این هیئت عظیم مهدکودک ندارد. البته به دلیل شرایط کرونا، ملاحظه پروتکل های بهداشتی و جمعیت زیاد عزاداران، می تواند تدارک این بخش با محدودیت‌های بیشتری نسبت به سال‌های گذشته صورت پذیرد.

در انتها باید گفت، متناسب بودن بخش زنان با مردان در فضای اصلی، تدارک وسیله نقلیه برای زنان از درب ورودی تا فضای اصلی و دسترسی به سرویس بهداشتی، از ویژگی‌های مثبت این هیئت است و به صورت کلی به زنان و ملزومات حضور آنان توجه شده‌است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.