اتمام کارزارهای انتخاباتی و بازگشت زنان به حاشیه

روزهای اخر مرداد سال 1400، با شروع دولت سیزدهم و تب و تاب‌های تحلیل سیاسی گرم‌تر شده‌است. لیست وزرای پیشنهادی با چند روز تاخیر منتشر شد. در این تاخیر دو سه روزه حدس و گمان‌هایی از گزینه‌های احتمالی ارائه می‌شد و تب تحلیل خبرگزاری‌ها و ژورنالیست‌ها داغ بود.

هم‌چنین بسیاری از کاربران فضای مجازی دولت را خطاب قرار دادند و از اینکه در این شرایط بحرانی همه گیری کرونا، دولت روند اعلام کابینه را به تاخیر انداخته‌است، انتقاد وارد می‌کردند.

روز چهارشنبه لیست وزیران دولت سیزدهم به طور رسمی منتشر شد. اما هنوز معاونت زنان و خانواده در ابهام به سر می‌برد. بر خلاف اعتراضات، هجمه و فشارهایی که رسانه‌ها و بسیاری از کابران فضای مجازی هنگام تاخیر اعلام وزرا به راه انداختند، برای معاونت زنان هیچ اعتراض و فشاری دیده نمی‌شود.

اگر به جای معاونت زنان، اعلام وزیر اقتصاد به همین اندازه تاخیر داشت چه اتفاقی می‌افتاد؟ احتمالا روزنامه‌ها با انتشار آمار تورم، تاخیر در اعلام این وزارت را تیتر یک می‌کردند.

شاید فعالان مجازی نیز با مرثیه خواندن از اوضاع اقتصادی، به دولت سیزدهم نهیب می‌زدند. در این میان پای تحلیل‌های سیاسی نیز باز می‌شد و حدس و گمان‌هایی مبنی بر لابی کردن و سهم‌ خواهی جریانات سیاسی از این وزارت زده می‌شد.

به هر صورتی که بود تاخیر در اعلام گزینه این وزارت، با بی‌توجهی و یا عدم مطالبه رسانه‌ها و فعالین این حیطه مواجه نمی‌شد.

اما حالا برای معاونت زنان و خانواده همه در سکوت هستند و کسی به دلیل تاخیر در اعلام این معاونت اعتراض نکرده‌است. این وضعیت را با روزهای داغ انتخابات مقایسه کنید. در آن ایام زنان در اولویت‌های انتخاباتی و همیشه پای ثابت وعده‌های نامزدها بودند و حالا با گذشتن از آن روزها، زنان دوباره به همان جایگاه حاشیه‌ای خود بازگشتند!

این وضعیت مبهم معاونت زنان نمونه بارز تراژدی تلخ حوزه زنان در کشور است. همچنان زنان حتی جزو مسائل اصلی نیست و برای بهره‌داری‌های سیاسی استفاده می‌شود.

درحالی‌که این موضوع ابعاد اقتصادی و فرهنگی مهمی را در بر می‌گیرد، نیازمند توجه و مدیریت جدی است. در نتیجه انتظار می‌رود دولت سیزدهم هر چه زودتر معاون زنان خود را انتخاب کند و با جدیت و رویکردی مناسب این مسائل را از همان ابتدا پیگیری کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.