گشت ارشاد در آمریکا / آیا جامعه نیز حقوقی نسبت به فرد دارد؟

اخیر نیویورک پست از برخورد مأموران پارک به زنی که شلوارک کوتاه داشت، خبر داد. در این گزارش آمده است که مأموران پارکی در کلورادو به زنی که شلوارک کوتاه داشت به دلیل نقض قواعد حاکم بر خانوادگی بودن محیط پارک تذکر دادند. این زن به مدت پنج سال از پارک آمدن محروم شد.

تصویری که از غرب به ملل آسیایی و مسلمان انتقال یافته، تصویری همراه با فضایی فردگرایانهٔ افراطی است که هیچ‌گونه محدودیتی در پوشش و رفتار افراد وجود ندارد. این تصویر فانتزی که عملاً هیچ کجا قابل اجرا و دفاع نیست، به نحوی تبلیغ و اشاعه می‌شود که گویا این جوامع مسلمان نیز  الزاماً باید به این نقطه حرکت کنند. همچنین این آزادی در پوشش را حق زنان و مردان می‌دانند و معتقدند این آزادی مطلق هیچ تبعات اجتماعی را در برنخواهد داشت. کما این‌که در رسانه‌های غرب‌گرا، قوانین ناظر به پوشش در کشورهایی همچون کشور ما به اجباری بودن حجاب و پوشش تعبیر می‌شود.

اما گزارش اخیر نیویورک پست برخلاف این تصاویر غیرواقعی و اغراق گونه توضیح می‌دهد که در یکی از پارک‌های ایالت کلورادو، با زنی به دلیل پوشیدن شلوارک کوتاه، برخورد کردند. در توضیح این رخداد آمده است که مأموران پارک به زن نزدیک شده و به او اخطار می‌دهند که شلوارکش کوتاه است و او نمی‌تواند هرچه که می‌خواهد بپوشد. مأموران از او شناسنامه می‌خواهند و او را از پارک خارج می‌کنند. در نهایت این زن آزاد می‌شود اما تا پنج سال از ورود به پارک محروم می‌شود!

نیویورک پست در این گزارش به علت برخورد مأموران با این زن نیز پرداخته است و گفته: برای حفاظت کردن از اقتضائات محیط خانوادگی پارک و به دلیل حفظ سلامت و امنیت خانواده‌ها با نوع پوشش این زن برخورد کردند. همچنین در ادامه آمده است که در پارک و در تمام مواقع باید لباس مناسب پوشیده شود. شامل پیراهن و کفش مناسب. لباس، خال‌کوبی و طراحی اهانت‌آمیز در هیچ زمانی مجاز نیست.

مسئولان این پارک تفریحی نیز در گفت‌وگو با نیویورک پست گفتند که به این خانم فرصت‌های زیادی برای تغییر لباس داده شد اما او امتناع کرد. همچنین او با نشان‌دادن بیشتر بدن خود، رفتار توهین‌آمیز و ناسزا به تذکرات مأموران پارک واکنش نشان داد.

این گزارش نشان داد، اخلاق و امنیت نهاد خانواده در گرو رعایت حدود اجتماعی است. این حدود اجتماعی به معنای سلب آزادی نیست و همان‌طور که در این گزارش آمده است، در فردگرا‌ترین جوامع غربی نیز دولت درصدد کنترل این مسئله هستند. همچنین تضمین امنیت جامعه و حفاظت از این نهاد، مبدأ اخلاق‌مدار کردن جامعه و جلوگیری از بسیاری انحرافات اجتماعی است. به عبارتی باید گفت، زمان آن فرارسیده که در کنار دفاع از آزادی و حقوق فردی، خانواده، دیگران، فرهنگ و جامعه نیز در برابر  فرد حقوقی دارند.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.