ایرادات 10 ماده از طرح جوانی جمعیت برطرف شد

امیرحسین بانکی پور، رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت در شرح نشست کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده که به منظور رفع ایرادات شورای نگهبان به این طرح با حضور دستگاه‌های مربوطه برگزار شده بوداظهار داشت: روز جمعه اولین نشست کمیسیون برای رفع ایرادات و ابهامات طرح برگزار و ایرادات گرفته شده به ۱۰ ماده رفع شد.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: مشخص کردیم منظور از کلانشهرها شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر بوده که حدود ۱۸ شهر است. هم‌چنین تعیین شرح وظایف ستاد ملی جمعیت یکی از ابهامات و ایرادات گرفته شده بود که ما شرح وظایف ستاد را مشخص کردیم.

نحوه اختصاص زمین به خانواده‌ها

بانکی ‌پور با توضیح درباره چگونگی اختصاص زمین به خانواده‌ها اظهار داشت: در این طرح اختصاص زمین ۱۵۰ تا ۲۰۰ متری به خانواده ها را برای تولد فرزند سوم پیش بینی کردیم و مقرر شد زمین در شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر و روستاها برای همه در نظر گرفته شود یعنی خانواده ای که در تهران صاحب فرزند سوم به بعد می شوند زمینی در یکی از شهرهای زیر ۵۰۰ هزار نفر به آنها اختصاص می یابد و اختصاص این زمین حتی به کسانی که در گذشته از طرح های مسکن استفاده کردند یا صاحب زمین هستند هم تعلق می یابد.

وی در ادامه گفت: البته زمین به دو روش اختصاص می‌یابد یا به صورت فروش اقساطی و آن هم با قیمت تمام شده و روش دیگر هم به صورت ۹۹ ساله و مالکیت آن بر عهده دولت است.

رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، با اشاره به عدم هماهنگی با حوزه‌های علمیه گفت: یک ابهام و ایراد طرح مربوط به حوزه های علمیه بود که شورای نگهبان مطرح کرد که شما بدون هماهنگی با مدیریت حوزه عملیه و بر اساس اساسنامه آن نمی توانید تکلیفی تعیین کنید که خوشبختانه آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های عملیه در نامه‌ای خطاب به این‌جانب نوشته و گفتند که ما این طرح را تایید و اجرا می کنیم و این نامه پاسخ خوبی برای ارائه به شورای نگهبان بود ضمن اینکه ما در ۵ ماده‌ای که مربوط به حوزه علمیه بود قید عدم مغایرت با اساسنامه را ذکر کردیم.

خوابگاه‌های متاهلی

وی با اشاره به ایراد شورای نگهبان در خصوص خوابگاه متاهلی یادآور شد: در مورد خوابگاه‌های متاهلی دانشجویی هم قرار شد ۱۰ درصد از درآمد اختصاصی و اعتبارات تملک دارایی دانشگاه‌ها صرف این خوابگاه‌ها شود و همه دانشگاه‌ها موظف شدند به نسبت دانشجویان متاهل خود بومی، غیربومی و دختر و پسر باید خوابگاه‌های متاهلی در نظر بگیرند و به دانشگاه‌ها اجازه دادیم که از اوراق مالی اسلامی برای این خوابگاه‌ها استفاده کنند و وزارت راه و شهرسازی هم باید نسبت به تامین زمین اقدام و به دانشگاه‌ها اختصاص دهد.

رئیس کمیسون طرح جوانی جمعیت گفت: مقرر شد سازمان اوقاف و امور خیریه، فرهنگ وقف تعالی خانواده را برای حمایت راه‌اندازی کند؛ صندوق رفاه دانشجویان هم باید ۵۰ درصد ودیعه دانشجویان متاهل را پرداخت کند و همچنین مصوب شد میزان ارائه وام‌ها یکسان نباشد و به ازای هر فرزند در خانواده‌ها ۲۵ درصد به مبلغ وام افزوده شود.

معافیت‌های ویژه ساخت مسکن

وی افزود: در ماده ۴ طرح جوانی جمعیت معافیت‌هایی دیده شد و شورای نگهبان هم آن را تایید کرده که برای خانواده‌هایی که صاحب فرزند سوم به بعد می شوند تخفیف هایی برای ساخت منزل، عوارض و نظام مهندسی پیش بینی شود.

همچنین در این نشست مقرر شد در الگوی مصرفی که در حال حاضر برای خانواده‌ها در نظر گرفته شده تعداد فرزندان زیر ۲۵ سال در این الگوی مصرف لحاظ شود؛ همچنین مقرر شد ۷۰ درصد خانه‌های سازمانی به خانواده‌های دارای سه فرزند و بیشتر که مسکن ملکی مستقلی در محل خدمت ندارند تعلق بگیرد.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.